ach mogą się zepsuć i spowodować, że obwód nie będzie działał. Należy wówczas zidentyfikować kluczowe informacje o transformatorze, na przykład, czy doznał widocznych uszkodzeń i jakie są jego wejścia i wyjścia. Testowanie transformatora za pomocą multimetru cyfrowego powinno być stosunkowo proste. Jeśli nadal będą jednak występowały problemy, koniecznie trzeba je rozwiązać. Przegrzanie, które powoduje, że wewnętrzne okablowanie transformatora pracuje w podwyższonych temperaturach, jest częstą przyczyną awarii transformatora. To często powoduje fizyczne odkształcenie transformatora lub otaczającego go obszaru. Jeśli obudowa transformatora jest wybrzuszona lub wykazuje oznaki wypalenia, nie wolno testować transformatora. Należy natomiast określić okablowanie transformatora. Okablowanie powinno być wyraźnie oznaczone na transformatorze. Zawsze jednak najlepiej jest uzyskać schemat obwodu zawierającego transformator, aby określić sposób jego podłączenia. Schemat obwodu jest zwyczajowo dostępny na stronie producenta obwodu. Trzeba też zidentyfikować wejścia i wyjścia transformatora. Pierwszy obwód elektryczny jest podłączony do pierwotnego transformatora. To jest jego wejście elektryczne. Drugi obwód odbierający prąd z transformatora jest podłączony do wtórnego transformatora lub wyjścia.
Trzeba zatem zadbać o to by
Podczas budowy domu, musimy zwracać uwagę na wiele ważnych elementów, od których zależy to, czy uda nam się wprowadzić tam od razu, czy nagle okaże się, że coś przeoczyliście. Na pewno nie wyobrażamy sobie życia bez prądu, więc będzie to jedna z pierwszych spraw, jakimi się zajmiemy i o jakim pewnie nie zapomnimy. Chociaż zwykle o tych najprostszych rzeczach najłatwiej zapominamy. W każdym razie przejdźmy do rzeczy. Większość z nas nie zna się na elektryce i raczej zostawi te sprawy fachowcom, zamiast samemu bawić się prądem. Trzeba przyznać, że nie jest to bezpieczna zabawa i może zakończyć się wypadkiem. Dlatego tak jak budowę domu zostawiamy budowlańcom, a projektowanie architektom, tak samo zabawę elektryką zostawmy osobom znającym się na tym. One lepiej od nas wiedzą, do czego służą tranformatory. Odpowiednio je podłączą, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z piekarnika, oświetlenia, a — co dla wielu osób pewnie najważniejsze — przede wszystkim z komputera i internetu. Dopiero jak się zastanowimy to odkrywamy, jak ważny w naszym domu jest prąd elektryczny. Bez niego trudno byłoby nam cokolwiek zrobić. Trzeba zatem zadbać o to, by transformatory elektryczne znalazły się na swoim miejscu i dobrze działały, bo inaczej może się okazać, że zostaniemy bez tego ważnego dla nas elementu i zamiast wspaniałego mieszkania, będziemy mieli cichy, smutny dom. Dlatego warto pamiętać o tym, że nawet elektryka jest ważna, gdy pragniemy zbudować nowy dom dla siebie i swojej przyszłej rodziny.
Do urządzeń o największej mocy zalicza
Tranformatory to powszechnie stosowane w elektryce statyczne urządzenia działające na zasadzie indukcji elektromagnetycznej wzajemnej. Przetwarzają one układ napięć oraz prądów przemiennych na układ napięć przemiennych o innych wartościach, niemniej przy zachowaniu stałej częstotliwości.
We współczesnym świecie potrzeba transformacji w układach napięcia przemiennego występuje w całym systemie elektroenergetycznym podczas przesyłania energii na znaczne odległości oraz podczas jej rozdzielania.
Transformatory elektryczne znalazły powszechne zastosowanie zarówno w zakładach przemysłowych jak i wszystkich gospodarstwach domowych.
Oprócz zastosowań w poszczególnych układach elektroenergetycznych, w których to występują w większości urządzenia o znacznej mocy, używa się także różnorodne odmiany transformatorów do zastosowań specjalnych. Wśród wielu z nich można tu głownie wymienić:
- transformatory pomiarowe zwane często przekładnikami
- transformatory spawalnicze oraz prostownikowe
- autotransformatory
- przesuwniki fazowe
- transformatory miniaturowe stosowane głownie w układach
automatyki oraz elektroniki
Zakres mocy używanych transformatorów jest niezwykle szeroki. Do urządzeń o największej mocy zalicza się transformatory siłowe.
W zależności od przeznaczanie napięcia poszczególnych transformatorów wynoszą od kilku woltów do nawet setek kilowoltów.
Mimo ogromnej różnorodności tych urządzeń oraz zakresu ich mocy i napięć, które to pociągają za sobą mnogość rozwiązań konstrukcyjnych, zasada ich działania jest zawsze podobna.