ogniwami fotowoltaicznymi. Fotowoltaika oznacza po prostu, że przekształcają światło słoneczne w elektryczność.
Panel słoneczny jest tworzony przez kilka ogniw. Każde ogniwo fotowoltaiczne jest w zasadzie kanapką złożoną z dwóch kawałków półprzewodnikowego materiału, zwykle krzemu - tego samego materiału stosowanego w mikroelektronice. Ogniwa fotowoltaiczne muszą ustanowić pole elektryczne - tylko wtedy będą działać w prawidłowy sposób. Pole magnetyczne, które występuje z powodu przeciwnych biegunów jest popularnym zjawiskiem w tych czasach. Aby uzyskać to pole, producenci domieszkują krzem innymi materiałami, nadając każdemu plasterkowi kanapki dodatni lub ujemny ładunek elektryczny.
W szczególności zaszczepiają fosfor do górnej warstwy krzemu, która dodaje do tej warstwy dodatkowe elektrony o ładunku ujemnym. Tymczasem dolna warstwa dostaje dawkę boru, co powoduje mniej elektronów lub ładunek dodatni. Wszystko to składa się na pole elektryczne na styku warstw krzemu. Następnie, gdy foton światła słonecznego wybije elektron bez elektronów, pole elektryczne wypchnie ten elektron ze złącza krzemowego. Solary w dzisiejszych czasach cieszą się więc ogromną popularnością, co z całą pewnością jest sporą zaletą dla naszego środowiska. Warto o tym pamiętać.
Dobór instalacji fotowoltaicznych do gospodarstwa domowego
Osoby, które zastanawiają się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, z reguły nie do końca wiedzą w jaki sposób działa ta technologia i jak można dzięki niej oszczędzić pieniądze. Dopiero po spotkaniu z przedstawicielem handlowym, którejś z firm, które zajmują się montażem paneli dowiadują się nie tylko o zasadach działania, a także o korzyściach, jakie prezentują sobą solary. Postaram się w skrócie powiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi. Otóż panele słoneczne działają na takiej zasadzie, że foton światła padający na panel wybija z krzemu, który się w nich znajduje elektron, napędzając w ten sposób całą spiralę wybijanych kolejno elektronów, przez co generuje się prąd. Instalacja fotowoltaiczna jest najczęściej podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej, w taki sposób, aby ten prąd ją wspomagał. W ten sposób fotowoltaika zajmuje się produkcją prądu. Aby prawidłowo rozliczyć ilość energii, która została wyprodukowana potrzebny jest licznik dwukierunkowy, zliczający zarówno energię pobraną, jak i wyprodukowaną. W takim przypadku jesteśmy zarówno konsumentem, jak i producentem energii elektrycznej, a zatem ilość energii jaką zużywamy jest tak naprawdę różnicą pomiędzy energią wyprodukowaną, a pobraną. Przy odpowiednio dużej instalacji fotowoltaicznej, ilość energii wyprodukowanej będzie większa lub równa tej pobranej, a zatem w takim przypadku nie zapłacimy za prąd ani złotówki. Energie najlepiej jest rozliczać w skali roku, aby nie narażać się na płatność za energię w miesiącach, o niższym nasłonecznieniu, na przykład zimowych.
Trzeba pamiętać tym że coraz mniejsze
Coraz więcej mówi się o pozyskiwaniu energii z alternatywnych źródeł takich jak energia słoneczne. Służą do tego solary, czyli panele słoneczne. Fotowoltaika rozwija się coraz prężniej także w Polsce, co z pewnością jest świetną wiadomością. Trzeba pamiętać tym, że coraz mniejsze są nasze zasoby typu węgiel i w przeciągu kilku następnych lat wyczerpią się całkowicie, przez co konieczne jest wręcz zainteresowanie się zieloną energią. Można ją posykiwać nie tylko ze słońca, ale tez z przykładowo wiatru. Możliwości jest naprawdę dużo. W Polsce nadal stosunkowo małe jest zainteresowanie tego typu rozwiązaniami, ale a granicą można spotkać panele słoneczne niemalże wszędzie. Dużym minusem dla potencjalnych inwestorów jest oczywiście to, że ceny takich solarów nie należą do niskich. Wysoka inwestycja jest mocno odstraszająca, ale w przeciągu kilkudziesięciu lat się zwraca. Można czerpać darmową energię ze słońca, która jest przecież dostępna przez cały rok, niezależnie od tego czy jest zima czy lato. W Polsce nie ma zbyt wielu słonecznych dni i więcej jest tych pochmurnych, ale nawet wówczas instalacja fotowoltaiczna działa. Nie trzeba więc martwić się o brak prądu. Latem jest go tak dużo, że można go odsprzedać.
Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek kontakt z
Przyznacie zapewne sami, że ilość otaczających nas reklam jest doprawdy ogromna. Trudno sobie wyobrazić jakikolwiek kontakt z elektroniką, który nie kończy się niechcianym zobaczeniem reklamy jakiegoś produktu. Trzeba przyznać, iż jest to dość frustrujące i każdy z nas chciałby w jakiś sposób tego uniknąć. Takie jest też moje podejście i nie rozumiem większości form reklamy. Ostatnio jednak moje własne poglądy zostały poddane próbie. Stało się to ze względu na ulotkę na której promowane były solary.
Muszę powiedzieć, iż od dłuższego czasu uważałem ulotki za przestarzałą i nieefektywną formę reklamy. Kojarzyła mi się z zaśmiecaniem środowiska i nachalnością osób, które je rozdają. Tak było do zeszłego czwartku, kiedy to czekając na autobus na przystanku zauważyłem na ziemi ulotkę. Tematyką, tak jak wspomniałem były panele słoneczne. Przez to, iż miałem trochę czasu i nudziłem się, miałem możliwość zapoznać się z treścią tego materiału i dość szybko zostałem przekonany do pozytywów jakie niesie ze sobą instalacja tego typu systemu we własnym domostwie.
Pewnie w innym otoczeniu i momencie ta ulotka wydawałaby mi się niepotrzebna ale w mojej sytuacji okazała się miłym sposobem na spędzenie czasu. Dodatkowo dowiedziałem się jak ciekawa i pełna zagadnień jest fotowoltaika. Z pewnością będę chciał dowiedzieć się więcej na ten temat. Sami więc widzicie, że czasem warto zmieniać swoje opinie i przekonania. Moje doświadczenie pokazało, że nawet coś co już dawno zostało skreślone, może doskonale spełnić swą funkcję.
Solary i inne
Fotowoltaika, solary, panele słoneczne to kwestie, które budzą coraz większe zainteresowanie. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ czas najwyższy pomyśleć o odnawialnych źródłach energii, bo matka-natura już jest naprawdę wykończona. Zasoby naturalne kiedyś skończą się i wówczas rzeczywiście będzie krucho. Już mamy problem z wszędobylskim plastikiem. Do tego dochodzi jeszcze ocieplenie klimatu i tak zmierzamy ku totalnej katastrofie. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że fotowoltaika, solary i panele słoneczne to konieczność. Gros osób już poszło w tę stronę, co zresztą widać w naszym bliższym i dalszym otoczeniu. Na rynku funkcjonuje stosunkowo wiele firm, które zajmują się montażem takich urządzeń, więc każdy, kto tylko chciałby skorzystać z takich usług, ma na to realne szanse. Trzeba tylko poszukać odpowiedniego wykonawcy i w ten sposób można niebawem korzystać z ciepłej wody, którą zyskamy z energii słonecznej. Czegóż chcieć więcej? A że słonecznych dni w naszej szerokości geograficznej mamy już dosyć dużo, tym bardziej taka inwestycja staje się opłacalna. Co prawda, trzeba najpierw nieco wyłożyć, ale później tylko zyskujemy. Z drugiej strony, nie ma nic za darmo na tym najpiękniejszym ze światów. Nie ma jednak co narzekać, bo w gruncie rzeczy przyszło nam żyć w nie najgorszych czasach. W czasach wielu możliwości. I jak tutaj nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine'a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących ludzkie życie jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.
To wtedy bowiem na ulicach miast
Panele słoneczne, zwane solarami bądź panelami fotowoltaicznymi to jeden z najnowocześniejszych pomysłów na pozyskiwanie energii do naszego domu w sposób ekologiczny. Spalanie węglowodorów, czyli paliw kopalnianych wiąże się z emitowaniem ogromnej ilości produktów ubocznych do atmosfery. Nie chodzi tylko do zabójczy dwutlenek węgla, ale także o związki siarki czy azotu, które w sposób bezpośredni odczuwamy wychodząc na powietrze w bezwietrzne, jesienne i zimowe wieczory. To wtedy bowiem na ulicach miast i wsi spotkać możemy cichego zabójcę - smog. Panele słoneczne (solary), które potocznie nazywane są mianem "fotowoltaika", to świetne rozwiązanie ekologiczne, które pomoże nam nie tylko zadbać o przyrodę i przyczynić się do ochrony środowiska i zatrzymania jego degeneracji, ale także pozwoli nam to wykorzystać w pełni darmową energię słoneczną, która dociera do naszego domu. Solary umieszczone są zazwyczaj na dachu - miejscu, w którym mamy najwięcej słońca. Fotowoltaika może być umieszczona także na wysokości gruntu, wtedy panele słoneczne umieszcza się bezpośrednio koło siebie, w mocno nasłonecznionych miejscach, w rzędach. Fotowoltaika umieszczana na wysokości gruntu to dobry sposób na pozyskiwanie energii słonecznej, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca na naszej posesji i bez problemu jesteśmy w stanie poświęcić to miejsce pod solary. Panele słoneczne umieszczone w takim miejscu niejako wyłączają tę przestrzeń z normalnego użytkowania.